Doświadczenia - Portal Edukacyjny - Wychowanie Komunikacyjne
Nauczyciele » Aktualności
Powiększ tekst:
Powiększ tekstPomniejsz tekst

„Jedź bezpiecznie!” ze sprawnymi hamulcami

28-09-2013, kategoria Aktualności - Porady

„Jedź bezpiecznie!” ze sprawnymi hamulcami    Wydaje się, że podczas zajęć z wychowania komunikacyjnego przesadą byłoby omawianie z dziećmi tematu „sprawne hamulce w pojeździe”. Ponieważ jednak w pewnych sprawach dzieci bywają mądrzejsze od dorosłych, może warto namówić je, aby przypomniały rodzicom, że sprawność hamowania zależy od stanu ich samochodu i trzeba o nie dbać. I poinformować o kampanii edukacyjnej „Jedź bezpiecznie!”
    W jej ramach producent chemii samochodowej ORGANIKA SA oraz ogólnopolska sieć stacji paliw MOYA, zapraszają kierowców na bezpłatne badanie płynów hamulcowych. Akcji patronuje Instytut Transportu Samochodowego, Polski Związek Motorowy przy pełnym wsparciu Policji.

    W dwa pierwsze weekendy października (w dniach 5-6 oraz 12-13) na 73 stacjach paliw sieci MOYA kierowcy będą mieli okazję do bezpłatnego zbadania stanu płynu hamulcowego. Badania te, za pomocą specjalistycznych mierników, wykonają przeszkoleni wcześniej pracownicy stacji. Czynność nie zajmie więcej niż 3 minuty, a kierowcy otrzymają zarówno wyniki badania, jak i materiały informacyjne nt. roli, jaką dla sprawności auta i bezpieczeństwa jazdy odgrywa niezawodny płyn hamulcowy.

    O potrzebie realizacji akcji przekonują nas statystki, z których wynika, iż prawie jedna czwarta wypadków powodowanych niesprawnością samochodu wynika z usterek układu hamowania. Nie muszą być to usterki duże, trzeba wiedzieć bowiem, że nawet ułamek sekundy opóźnienia pracy tego układu wydłuża drogę hamowania o kilkanaście czy kilkadziesiąt metrów. Czasem oznacza to zdrowie i życie – mówi Sylwester J. Szymalak, Prezes GK ORGANIKA.

    Według przeprowadzonych przez firmę badań, 65% pojazdów kwalifikuje się do natychmiastowej wymiany płynu w układzie hamulcowym. Tymczasem 72% kierowców nie wie, jaką rolę pełni płyn hamulcowy w układzie, nie wie też, że płyn ten w procesie eksploatacji traci swoje właściwości. Co czwarty kierowca nigdy nie zlecał jego wymiany, niespełna połowa robi to, ale zbyt rzadko (zalecana częstotliwość to dwa lata eksploatacji lub przejechane 40 tys. km).„Zupełnie niezadowalająca jest także świadomość wydawałoby się profesjonalistów. Wedle naszych badań aż 81% warsztatów nie proponuje swoim klientom wymiany płynu hamulcowego. To dlatego kierowcy biorący udział w naszej akcji otrzymają także wykaz najbliższych dla danej stacji warsztatów, które w sposób profesjonalny dokonują jego wymiany.” – dodaje Wioletta Wilisz z Organiki. Aby dodatkowo zachęcić kierowców do udziału w Akcji sieć MOYA oferuje rabaty dla wszystkich uczestników. Każdy, kto zgłosi się na stację z ulotką, otrzyma kartę MOYA VIP, dzięki której już zawsze i na każdej stacji sieci MOYA tankować będzie taniej – o 5 groszy na litrze benzyny i oleju napędowego oraz 2 groszy na litrze LPG.

    Sprawność hamulców to sprawa istotna, szczególnie w rozpoczynającym się właśnie okresie jesienno-zimowym – mówi Monika Ostaszewska z sieci MOYA – Stacja paliw to dobre miejsce, by zadbać o bezpieczeństwo podróży, uzupełnić płyny samochodowe, chwilę odpocząć, posilić się i przygotować na bezpieczną kontynuację podróży. Właśnie w trosce o bezpieczeństwo naszych Klientów, zapraszamy wszystkich kierowców w dwa pierwsze weekendy października na bezpłatne badania płynów hamulcowych na stacjach MOYA – dodaje Monika Ostaszewska.

    Kierowcy biorący udział w akcji otrzymają także ankiety, które dostarczą organizatorom informacji o poziomie ich świadomości nt. układu hamulcowego. Wspólna akcja ORGANIKI i sieci stacji MOYA „Jedź Bezpiecznie” cieszy się poparciem Instytutu Transportu Samochodowego, Polskiego Związku Motorowego oraz pełnym wsparciem Policji. Patronami medialnymi akcji są: magazyn „Auto Świat”, RMF FM, czasopisma „Nowoczesny Warsztat” i „Stacja Benzynowa” oraz portal Petrolnet.pl.
Polub Nas na Facebook-u :-)Dodaj komentarz
Kod weryfikujcy
Przepisz kod z obrazka:
Twoje imię(*):
Komentarz(*):
 


Wasze komentarze