Bezpieczne dziecko w drodze do i ze szkoły
|
Bezpieczne dziecko w drodze do i ze szkoły |
Po wakacyjnej przerwie do szkół ruszyły setki tysięcy uczniów. Wielu z nich przekroczyło szkolny próg po raz pierwszy. Aby dzieci podróżowały bezpiecznie do i ze szkoły, warto przypomnieć kilka elementarnych zasad, które mają na to wpływ.
Podróżując pieszo:
- Dziecko w wieku do 7 lat może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która osiągnęła wiek co najmniej 10 lat.
- Dzieci poruszające się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym powinny nosić jaskrawe ubrania i elementy odblaskowe.
- Należy korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku, z pobocza.
- Idąc jezdnią, dzieci powinny chodzić jedno za drugim.
- Przechodzić przez jezdnię należy w miejscach oznaczonych pasami, czyli przez tzw. zebrą – wyjątek, gdy odległość od przejścia dla pieszych przekracza 100 m.
- Nie należy przebiegać przez jezdnię.
- W pierwszych tygodniach nauki rodzice powinni odprowadzać dziecko do szkoły, pokazując mu najbezpieczniejszą trasę.
- Przechodząc przez jezdnię, należy zawsze upewnić się, czy jest to bezpieczne, patrząc w lewo, potem w prawo i znowu w lewo.
Podróżując rowerem:
- Rowerzysta powinien mieć na głowie kask oraz w miarę możliwości, ochraniacze.
- Rower powinien być sprawny technicznie - niezbędne wyposażenie to światło barwy białej z przodu oraz czerwone z tyłu, a także sprawne hamulce i sygnał dźwiękowy (dzwonek).
- Dziecko w wieku do 7 lat rowerem przewozimy na specjalnym siodełku.
- Osoba, która ubiega się o kartę rowerową, musi mieć ukończone 10 lat.
Podróżując samochodem i autobusem:
- W samochodzie wyposażonym w pasy bezpieczeństwa dziecko w wieku do 12 lat, nieprzekraczające 150 cm wzrostu, należy przewozić w foteliku ochronnym.
- Jeśli auto jest wyposażone w poduszkę powietrzną, fotelik umieszczony na przednim siedzeniu nie może być zwrócony tyłem do kierunku jazdy.
- Nie wolno przewozić dziecka do 12 lat na przednim siedzeniu pojazdu poza fotelikiem.
- Zawsze zapinamy pasy bezpieczeństwa.
Troska o bezpieczeństwo najmłodszych nie powinna ustawać wraz z ukończeniem przez dziecko 7 roku życia. Małe dzieci nie mają rozbudowanych mechanizmów regulacji zachowania i często nie są w stanie przewidzieć następstw swoich decyzji, inaczej postrzegają zagrożenia na nie czyhające - tłumaczy Ewa Odachowska, psycholog transportu z Instytutu Transportu Samochodowego. Stąd apel do rodziców, by granica wieku nie stanowiła bezpośredniego warunku samodzielnego uczestnictwa w ruchu drogowym. Wymogiem powinna być edukacja i rzetelne przygotowanie dziecka na potencjalne niebezpieczeństwa drogowe. Pamiętajmy, że dziecko uczy się przede wszystkim przez naśladowanie. Dobry przykład dawany przez rodziców i rodzeństwo to podstawa jego późniejszego zachowania.

Polub Nas na Facebook-u :-)
Wasze komentarze