Doświadczenia - Portal Edukacyjny - Wychowanie Komunikacyjne
Nauczyciele » Aktualności
Powiększ tekst:
Powiększ tekstPomniejsz tekst

Kampania Wrzucam na luz i Dzień Kulturalnego Kierowcy

24-06-2013, kategoria Aktualności - Porady

Kampania Wrzucam na luz i Dzień
Kulturalnego Kierowcy    Dla tych kierowców, którzy jeżdżą brawurowo, „cwaniakują” i ryzykują, nie powinno być miejsca na naszych drogach. Piętnowanie zachowań niezgodnych z przepisami jest bardzo ważne, ale nie zapominajmy, że równie głośny powinien być nasz sprzeciw wobec braku kultury i szacunku niektórych kierowców dla innych użytkowników dróg. Dzień Kulturalnego Kierowcy został zorganizowany 21 czerwca br. w ramach kampanii Wrzucam na luz. To była doskonała okazja, by porozmawiać nie tylko o bezpieczeństwie na drodze, ale właśnie o kulturze jazdy. Kampanię współorganizowały: Policja i firma ubezpieczeniowa Proama.

    Wakacje to czas podróży. Niestety, wraz z nadejściem lata wzrasta liczba wypadków na drogach. To właśnie słoneczna pogoda i sucha nawierzchnia są dla kierowców doskonałym pretekstem, aby zdecydowanie mocniej przycisnąć pedał gazu. Większa prędkość, nierzadko oślepiające słońce, wysoka temperatura, a co za tym idzie, również większe zmęczenie, rozkojarzenie i spóźniony refleks, mogą prowadzić do tragedii.

    Przyczyn wypadków drogowych jest jednak znacznie więcej. Niestety, do wielu, czasem bardzo tragicznych w skutkach zdarzeń dochodzi z powodu zbyt agresywnej jazdy kierujących. Ryzykanci i cwaniacy, którzy zachowują się tak, jakby na drodze byli sami, za nic mają nie tylko przepisy ruchu drogowego, ale również zasady kultury, które mimo, że nie są spisane w żadnym kodeksie, to jednak w znaczący sposób wpływają na bezpieczeństwo wszystkich kierowców, motocyklistów, rowerzystów i pieszych.

    Każdej doby około 3400 policjantów ruchu drogowego dba o bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg i przeprowadza 17 tys. kontroli drogowych. Funkcjonariusze stale apelują do kierowców o rozsądek na drodze i o przestrzeganie przepisów.

    Celem organizowanego w ramach kampanii społecznej Wrzucam na luz Dnia Kulturalnego Kierowcy było zwrócenie uwagi na to, że nie tylko przestrzeganie przepisów Kodeksu Ruchu Drogowego, ale również przestrzeganie zasad kultury oraz odpowiedzialność za innych użytkowników dróg ma wpływ na nasze bezpieczeństwo i komfort jazdy.

    W ramach kampanii, która prowadzona jest również na Facebooku, wszyscy internauci mieli możliwość wybrania tych przewinień kierowców, które są dla nich najbardziej uciążliwe. Te, które zgłaszane były najczęściej, posłużyły do stworzenia ankiety, z której internauci wybrali dziesięć – tak powstał Dekalog Kulturalnego Kierowcy.

  1. Używaj kierunkowskazów, aby zasygnalizować zamiar wykonania manewru.
  2. Nie wjeżdżaj na skrzyżowanie, gdy nie możesz z niego zjechać.
  3. Parkując, zajmuj obrys tylko jednego miejsca.
  4. Ustępuj pierwszeństwa pojazdom uprzywilejowanym.
  5. Prowadź auto płynnie. Jedź tak, aby nie sprawiać problemów innym użytkownikom drogi.
  6. Zbliżając się do zebry, zatrzymaj się, gdy obok czekają piesi.
  7. Jedź „na suwak”.
  8. Jeśli popełnisz błąd, przeproś.
  9. Bądź wyrozumiały dla kierowców z „e-L-ką”.
  10. Na drodze wielopasmowej używaj lewego pasa ruchu tylko do wyprzedzania.

    W ramach kampanii firma Proama, wśród 700 respondentów przeprowadziła badania. Wynika z nich, że na poziomie deklaracji jesteśmy i chcemy być kulturalni także na drodze. Ponad 60% ankietowanych przez Proama twierdzi, że często (powyżej połowy przypadków) zatrzymuje się na przejściach, przy których czekają piesi, a prawie 30% robi tak zawsze. Tylko 13% uważa jazdę na suwak za metodę na wepchnięcie się w sznur samochodów stojących w korku, a aż ponad 60% za sposób na poprawienie płynności ruchu. Ponad 80%. ankietowanych lewego pasa używa tylko do wyprzedzania, a aż 90% nie wjeżdża na skrzyżowanie, gdy jest ryzyko, że nie zjedzie z niego po zmianie świateł.

    Proama sprawdziła również jak stosujemy te zasady w praktyce: w Lublinie przy ul. Zana tylko 7% kierowców zatrzymało się na przejściu, przy którym stał pieszy – średni czas oczekiwania – to 4,8 samochodu. W Warszawie, przy zwężeniu dróg przy Szpitalu MSW, w środowy poranek (19.05) w ciągu godzinnej obserwacji tylko 58% kierowców wpuściło inne pojazdy „na suwak”.

    Kampania Wrzucam na luz realizowana jest we współpracy Komendy Głównej Policji i firmy ubezpieczeniowej Proama. Patronat medialny nad Dniem Kulturalnego Kierowcy objął „Super Express”.


Załączniki do obejrzenia lub pobrania:


Film pokazujący sceny z ruchu miejskiego.

Film o negatywnym zachowaniu kierowców w ruchu drogowym.

Prezentacja „Wrzucam na luz”.   Pobierz -->>>
Polub Nas na Facebook-u :-)Dodaj komentarz
Kod weryfikujcy
Przepisz kod z obrazka:
Twoje imię(*):
Komentarz(*):
 


Wasze komentarze