Doświadczenia - Portal Edukacyjny - Wychowanie Komunikacyjne
Nauczyciele » Aktualności
Powiększ tekst:
Powiększ tekstPomniejsz tekst

Wybrano najlepszą kampanię dzieci w konkursie Renault – w nagrodę Francja

07-05-2013, kategoria Aktualności - Porady

Wybrano najlepszą kampanię dzieci
w konkursie Renault – w nagrodę Francja    „Na drodze w dzień i w nocy, miej zawsze otwarte oczy” – to zwycięska kampania ogólnopolskiego konkursu „Twój pomysł, Twoja inicjatywa”, służąca poprawie bezpieczeństwa ruchu drogowego i promocji ekologicznego transportu w lokalnej społeczności. Jej autorzy, członkowie Szkolnego Klubu Bezpieczeństwa ze Szkoły Podstawowej im. ks. T.A. Leszczyńskiego w Mikłusach (woj.lubelskie), będą reprezentować Polskę na międzynarodowym finale konkursu we Francji. Akcja jest elementem międzynarodowego programu edukacyjnego Renault „Bezpieczeństwo i mobilność dla wszystkich”.

    Na krajowym finału konkursu „Twój pomysł, Twoja inicjatywa”, który odbył się 25 kwietnia 2013 r. w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego, rywalizowało pięć zespołów – szkoły z Janowic Wielkich (woj. dolnośląskie), Jaworzyny Śląskiej (woj. dolnośląskie), Mikłusów (woj. lubelskie), Wysokienic (woj. łódzkie) i Dąbrowy Tarnowskiej (woj. małopolskie). Ich finałowym zadaniem było przedstawienie zrealizowanych przez siebie kampanii w formie 5-minutowego programu artystycznego.

    Grupy oceniało jury złożone z przedstawicieli Instytutu Transportu Samochodowego, Komendy Głównej Policji, Ministerstwa Edukacji Narodowej, Parlamentarnego Zespołu ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Partnerstwa dla Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, mediów i organizatorów. Przy wyborze najlepszej inicjatywy, jury kierowało się takimi kryteriami, jak efektywność, kreatywność i innowacyjność kampanii, skala podjętych działań, zaangażowanie grupy oraz zgodność z założeniami konkursu.

    Nagrodę główną przyznano członkom Szkolnego Klubu Bezpieczeństwa ze Szkoły Podstawowej im. ks. T. A. Leszczyńskiego w Mikłusach, autorom kampanii „Na drodze w dzień i w nocy, miej zawsze otwarte oczy”.

    - Zdobycie nagrody głównej w konkursie „Twój pomysł, Twoja inicjatywa” pokazuje, że działania podjęte przez dzieci mają sens. Efekty ich pracy są zauważone, docenione i przynoszą zmiany w środowisku lokalnym, np. został już wykonany projekt na przebudowę drogi, postawiono nowe znaki drogowe, wykonano kładkę dla pieszych. Dzieci chcą nadal działać w Szkolnym Klubie Bezpieczeństwa. Wiedzą, że warto angażować się w te działania nie tylko dla nagrody, ale przede wszystkim po to, aby droga do szkoły była bezpieczna – mówi Agata Izdebska-Sierpień, opiekunka grupy.

    Zwycięzcy będą reprezentować Polskę w międzynarodowym finale konkursu we Francji, gdzie zostanie wręczona nagroda specjalna za najlepszy projekt na świecie, wybrany spośród wszystkich państw uczestniczących w międzynarodowym programie Renault „Bezpieczeństwo i mobilność dla wszystkich”. Zwieńczeniem finału będzie wycieczka do Parku EuroDisneyland pod Paryżem.

    Kampania dzieci z Mikłusów pn. „Na drodze w dzień i w nocy, miej zawsze otwarte oczy” była skierowana do dzieci w wieku 6-13 lat, rodziców oraz władz gminy i powiatu łukowskiego w woj. lubelskim. Akcja polegała na uświadomieniu dzieciom i rodzicom konieczności zapinania pasów i noszenia odblasków, a lokalnym władzom stanu bezpieczeństwa w okolicy szkoły. W ramach projektu przeprowadzono liczne działania: ankiety, konkursy, happeningi, akcje ulotkowe oraz napisano petycję do władz gminy i powiatu w sprawie wybudowania chodnika, kładki dla pieszych, postawienia nowych przystanków i znaków drogowych. W wyniku podjętych działań, w budżecie gminy na rok 2013 zostały zarezerwowane środki na budowę chodnika, powstała kładka, postawiono znaki drogowe, a w Mikłusach i Zaolszyniu będą nowe przystanki autobusowe.

    Konkurs „Twój pomysł, Twoja inicjatywa” polegał na zorganizowaniu lokalnej kampanii, która wpłynęłaby na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym lub/i promocji ekologicznych środków transportu. W ramach tej inicjatywy uczestnicy organizowali happeningi, akcje ulotkowe i plakatowe, namawiali dorosłych do ekologicznych dojazdów, informowali o problemach lokalne władze i media, a także starali się pozyskiwać fundusze na zmiany w infrastrukturze wokół szkoły. Następnie zrealizowane działania opisali w sprawozdaniu i udokumentowali w kronice lub wideoreportażu, które musieli nadesłać do 1 marca 2013 r. Do konkursu przystąpiło 99 szkół podstawowych z całego kraju, które zgłosiły swoje projekty. Jury zakwalifikowało do krajowego Finału 5 projektów, a także przyznało 25 wyróżnień.

    Więcej informacji o konkursie znajduje się na stronie internetowej www.bezpieczenstwo.renault.pl.


Fotorelacja z przebiegu Finału

Finaliści konkursu ”Twój pomysł, Twoja inicjatywa”.


Obrady jury konkursu „Twój pomysł, Twoja inicjatywa”.


Występ zwycięzców konkursu.


Zwycięzcy konkursu.

Polub Nas na Facebook-u :-)Dodaj komentarz
Kod weryfikujcy
Przepisz kod z obrazka:
Twoje imię(*):
Komentarz(*):
 


Wasze komentarze