Doświadczenia - Portal Edukacyjny - Wychowanie Komunikacyjne
Nauczyciele » Aktualności
Powiększ tekst:
Powiększ tekstPomniejsz tekst

JAK BEZPIECZNIE JEŹDZIĆ ZIMĄ?

19-12-2012, kategoria Aktualności - Porady

JAK BEZPIECZNIE JEŹDZIĆ ZIMĄ?Przedstawiamy Państwu garść porad, jakie przygotowano w Instytucie Transportu Samochodowego. Dotyczą one tego, jak bezpiecznie jeździć zimą. Są one adresowane do dorosłych, ale nasze dzieci, które nie są kierowcami, mogą być ich ofiarami jako najmniej chronieni użytkownicy dróg. Dlatego warto z nimi rozmawiać także o jak najbardziej „dorosłych” sprawach, w tym o tym, jak należy jeździć zimą, żeby uniknąć nieszczęśliwych zdarzeń. I prosić najmłodszych, żeby przekonywały rodziców, kuzynów, znajomych do zachowania zasad i reguł bezpieczeństwa.

    Przy szybko zapadającym zmroku i ograniczonej widoczności jazda samochodem w zimie wymaga wzmożonej uwagi i umiejętności za kierownicą. Nieprzewidywalne warunki atmosferyczne sprawiają, że w każdej chwili trzeba być przygotowanym na utratę przyczepności kół i poślizg. Trzeba być także gotowym na intensywne, niespodziewane opady śniegu. Wyruszając w zimową podróż, należy pamiętać o elementarnych zasadach:

 • Warto rozważnie zaplanować trasę, a dłuższe dystanse pokonywać w etapach, robiąc krótkie postoje.
 • Przed wyruszeniem w drogę należy się przygotować: zabrać niezbędne dokumenty, sprawdzić stan oświetlenia, poziom płynów eksploatacyjnych oraz ciśnienie w oponach (zimowych!).
 • Należy dbać, aby zbiornik paliwa był możliwe pełny, w przypadku konieczności postoju w zaspach lub gdy silny mróz unieruchomi nam pojazd może to mieć kluczowe znaczenie.
 • Warto mieć linkę holowniczą i małą łopatkę oraz przewody rozruchowe do akumulatora, miotłę do śniegu, skrobaczkę, płyn do zamarzających zamków, zapalniczkę, latarkę.
 • Dobrze jest zabrać termos z gorącą herbatą i coś do jedzenia, ciepłą odzież, koc itp. na wypadek konieczności oczekiwania na drodze lub by poratować innych kierowców (zaspy, awaria, kolizja).
 • Do jazdy zmienić obuwie – na takie z płaską, twardą, ale niezbyt grubą podeszwą. Nie należy prowadzić samochodu w butach na wysokim obcasie, ani w szerokich grubych i twardych butach, bo można przypadkowo nacisnąć pedał gazu i hamulca jednocześnie.
 • Należy zdjąć grube ubranie krępujące ruchy czy duże czapki i kaptury ograniczające widoczność.
 • Kierowca powinien być zawsze trzeźwy i wypoczęty. Gdy ogarnia nas senność, natychmiast trzeba zatrzymać się w bezpiecznym miejscu, pogimnastykować, pobiegać na powietrzu. Jeśli to nie pomaga, uciąć sobie drzemkę w samochodzie i kontynuować podróż za jakiś czas.
 • Podczas podróży wszyscy pasażerowie powinni mieć zapięte pasy bezpieczeństwa, a bagaże i luźne przedmioty powinny być zabezpieczone.
 • Pamiętajmy, że obowiązkiem prawnym jest przewożenie dzieci w fotelikach od urodzenia do ukończenia 12. roku życia lub osiągnięcia 150 cm wzrostu.
 • Zbiornik spryskiwacza napełnijmy niezamarzającym płynem, zadbajmy o sprawne wycieraczki, które nie „mażą” szyby i o zapas płynu w samochodzie.
 • Kierowca musi mieć zawsze włączone światła, stosownie do warunków panujących na drodze - powinny być czyste i prawidłowo ustawione.
 • Niezależnie od pory roku i warunków atmosferycznych należy regularnie sprawdzać światła - powinny być czyste i prawidłowo ustawione.
 • Większość świateł w pojazdach w nocy nie gwarantuje wystarczającego zasięgu oświetlenia lewej części drogi podczas manewru wyprzedzania, gdyż zasięg ten wynosi od 20 do 70 m!
 • Miejmy baczenie na drogę, gdy temperatura jest nieznacznie powyżej zera i jest wilgotno (mżawka, deszcz, mgła), bo jezdnia jest czarna, ale droga hamowania wydłuża się.
 • O swoje bezpieczeństwo powinni także zadbać piesi i rowerzyści - nosząc lub montując urządzenia odblaskowe.
 • Nie zapominajmy także, że zimą jezdnie mają prawo być śliskie, pomimo że są czarne, toteż należy zmienić styl jazdy na bardziej rozważny – jeździmy wolniej, a hamowanie zaczynamy znacznie wcześniej.
 • W warunkach zimowych należy ruszać i hamować delikatnie, aby nie tracić przyczepności - nadmierne dodawanie gazu nie ma sensu, gdyż koła będą buksować.

    Nie zapominajmy, że nawet najbezpieczniejsze auto nie zastąpi zdrowego rozsądku za kierownicą, wszystkie elementy wspomagające – zimowe opony, ABS, wspomaganie trakcji nie spowodują, że pojazd będzie zachowywał się jak na suchej nawierzchni – praw fizyki nie da się oszukać.dr inż. Tomasz Targosiński
Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego
Instytut Transportu Samochodowego
tomasz.targosinki@its.waw.plMikołaj KrupińskiRzecznik Prasowy
Instytut Transportu Samochodowego
mikolaj.krupinski@its.waw.pl
www.its.waw.pl
http://facebook.com/instytut.transportu.samochodowego
Polub Nas na Facebook-u :-)

Dodaj komentarz
Kod weryfikujcy
Przepisz kod z obrazka:
Twoje imię(*):
Komentarz(*):
 


Wasze komentarze