Doświadczenia - Portal Edukacyjny - Wychowanie Komunikacyjne
Nauczyciele » Aktualności
Powiększ tekst:
Powiększ tekstPomniejsz tekst

AKCJA EDUKACYJNA „STOP! ŚMIERCI NA DRODZE” przygotowana w ramach rządowego programu „Rok bezpiecznej szkoły” w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 3 w Siedlcach

03-12-2012, kategoria Aktualności - Porady

AKCJA EDUKACYJNA „STOP! ŚMIERCI NA DRODZE”
przygotowana w ramach rządowego programu „Rok bezpiecznej szkoły”
w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 3 w Siedlcach    Od 26 listopada do 3 grudnia br. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 3 w Siedlcach trwała realizacja zadań w ramach rządowego programu „Rok bezpiecznej szkoły”. Hasło przewodnie tygodniowej akcji w tej placówce brzmiało: „STOP! ŚMIERCI NA DRODZE”.

    Plan działań na każdy dzień został perfekcyjnie dopracowany, przewidziano w nim wiele spotkań ze specjalistami z zakresu bezpieczeństwa.

    26 listopada młodzież obejrzała film edukacyjny „Pamiętaj, masz jedno życie”. Po projekcji odbył się panel dyskusyjny prowadzony przez pedagoga i psychologa szkolnego. Tego dnia uczniowie wykonali plakaty o tematyce związanej z realizowaną akcją edukacyjną oraz wystawę prac.

    27 listopada młodzież udała się do Zakładu Karnego w Siedlcach na zajęcia edukacyjne „Więzienie stracony czas”, zwiedziła Zakład Karny. Ta lekcja zrobiła na nas ogromne wrażenie - stwierdzili uczniowie po wyjściu z więzienia. Tego dnia na terenie szkoły przeprowadzono sondę dotyczącą znajomości zasad bezpieczeństwa na drodze.

    28 listopada odbyło się spotkanie klas pierwszych ze starszym aspirantem, Sławomirem Stefaniakiem, policjantem Wydziału Prewencji KMP w Siedlcach na temat bezpieczeństwa na terenie szkoły i poza nią oraz warsztaty z Andrzejem Budreckim, terapeutą uzależnień, dyrektorem Pogotowia Opiekuńczego w Izdebnie. Podczas warsztatów praca przebiegała wokół tematu „Najczęstsze przyczyny wypadków na drodze”.

    29 listopada młodzież wybranych klas spotkała się z pracownikami Zakładu Karnego w Siedlcach w ramach programu ”Więzienie stracony czas”, uczestniczyła w projekcji filmu i dyskusji prowadzonej przez wychowawcę Zakładu Karnego oraz psychologa więziennego. Prowadzące uwypukliły temat odpowiedzialności karnej za kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu i innych substancji psychoaktywnych oraz przepisów prawnych dotyczących młodzieży nieletniej i pełnoletniej.

    30 listopada - na ten dzień młodzież przygotowała montaż słowno-muzyczny pod tytułem „Poetyckie zmagania z Życiem i Śmiercią” oraz prezentację multimedialną poświęconą wypadkom drogowym w Siedlcach i okolicach oraz wynikom sondy przeprowadzonej wśród uczniów. W uroczystym apelu uczestniczyli zaproszeni goście - podinspektor Marian Kurowski z KMP w Siedlcach i Jacek Kobyliński, dyrektor WORD w Siedlcach. Przygotowany przez młodzież spektakl, szczególnie scenografia, zmuszały do refleksji, budziły emocje. Podczas prezentacji wierszy Wisławy Szymborskiej, ks. Jana Twardowskiego, wspomnień ludzi, którzy uczestniczyli w wypadkach drogowych i cudem ocaleli, na sali panowała niczym niezmącona cisza, na twarzach widzów widoczna była powaga, skupienie. Przeżycia, jakich doznała młodzież, prawdopodobnie zapadną głęboko i będą odzywać się w odpowiednich momentach, by ustrzec młodych ludzi przed nieodpowiedzialnym postępowaniem. Na zakończenie spotkania zabrał głos Jacek Kobyliński, dyrektor WORD w Siedlcach. Podziękował młodzieży za dostarczenie ogromnych przeżyć, a nauczycielom za zaangażowanie w pracę z młodymi ludźmi nad kształtowaniem odpowiedzialności za własne życie i zdrowie. - Na drodze obowiązują również dwa przykazania miłości - powiedział pan Jacek Kobyliński - jeśli będziemy je zachowywać, zmniejszy się liczba krzyży i zniczy przy drogach.

    3 grudnia - ostatniego dnia realizacji programu odbyła się prelekcja policjantów z Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Siedlcach na temat bezpiecznego poruszania się po drogach oraz prezentacja symulatora motoroweru. Młodzież miała okazję przećwiczyć technikę jazdy na motorowerze oraz utrwalić przepisy ruchu drogowego.


Gratulujemy Radzie Pedagogicznej ZSP NR 3 w Siedlcach ciekawych pomysłów na realizację wychowania komunikacyjnego. Działania takie to inwestycja w przyszłość – wychowanie nie tylko prawidłowo i bezpiecznie zachowujących się przyszłych kierowców, ale przede wszystkim kształtowanie świadomego obywatela, który będzie preferował właściwe wartości, dostrzegał potrzeby innych ludzi nie tylko w ruchu drogowym.


Tekst i zdjęcia
Halina Kolo


Fotorelacja z przebiegu akcji.

Młodzież podczas spektaklu.


Scenografia do montażu słowno-muzycznego.


Wystąpienie Jacka Kobylińskiego, dyrektora WORD w Siedlcach.


Wystąpienie Jana Stankiewicza, dyrektora ZSP NR 3 w Siedlcach.


Występy uczniów.


Zaproszeni goście i nauczyciele wśród młodzieży.

Polub Nas na Facebook-u :-)Dodaj komentarz
Kod weryfikujcy
Przepisz kod z obrazka:
Twoje imię(*):
Komentarz(*):
 


Wasze komentarze