Doświadczenia - Portal Edukacyjny - Wychowanie Komunikacyjne
Nauczyciele » Aktualności
Powiększ tekst:
Powiększ tekstPomniejsz tekst

WORD Suwałki – Komenda Miejska Policji ,,Bezpieczna Droga do Szkoły 2012” pod hasłem "DAJ SZANSĘ KIEROWCY"

04-10-2012, kategoria Aktualności - Porady

WORD Suwałki – Komenda Miejska Policji
"Bezpieczna Droga do Szkoły 2012"
pod hasłem "DAJ SZANSĘ KIEROWCY"    Co roku wrzesień jest poświęcony edukacji uczniów na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Wtedy suwalscy policjanci ruszają z akcją "Bezpieczna droga do szkoły", odwiedzając szkoły podstawowe w mieście i na wsiach. Podczas działań szczególną uwagę zwracają na widoczność dzieci na drodze.

    W tym roku, w związku z narastającą liczbą wypadków na przejściach dla pieszych, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego wyszedł z propozycją wspólnego przeprowadzenia akcji w mieście Suwałki z Komendą Miejską Policji. Na wspólnym organizacyjnym posiedzeniu dotyczącym przebiegu akcji w mieście ustalono, że należy rozszerzyć formułę edukacji w zakresie bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym o nauczycieli i rodziców. Rodziców należy nauczyć:

  1. jak uczyć dzieci poruszania się na oznakowanym i nieoznakowanym skrzyżowaniu, drodze, ruchu kierowanym przez policjanta,

  2. poruszania się rowerem na drodze i skrzyżowaniach z drogą dla rowerów i na oznakowanych przejściach dla pieszych,

  3. ogólnych zasad zachowania się przechodnia przed przejściem (spójrz w lewo, w prawo, jeszcze raz w lewo), sygnalizowania ręką: będę przechodzić ("DAJ SYGNAŁ KIEROWCY"); niezbędna jest współpraca i współdziałanie między pieszymi i kierowcami, a nie wzajemne narzekanie na siebie.

    Trzeba też uświadomić rodzicom, że zgodnie z Ustawą z dnia 20 czerwca 1997 r. "Prawo o ruchu drogowym", art. 43 ust. 2: Dziecko w wieku do 15 lat poruszające się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązane używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Warto też zaprosić rodziców i najbliższych mieszkańców danej szkoły, w której będzie odbywało się szkolenie, na instruktaż oklejania odblaskami poruszających się pojazdów i przedmiotów: m.in. rowerów, hulajnóg, deskorolek, łyżworolek, wózków dziecięcych, wózków inwalidzkich, kul itp.

    Organizatorzy suwalskiej akcji przygotowali harmonogram realizacji przedsięwzięcia i poszczególne działania postanowiono nagłośnić przez lokalne media. Komunikat o miejscu i godzinie szkolenia ogłoszono w Radiu 5, wraz z zaproszeniem mieszkańców na oklejanie swoich pojazdów i przedmiotów. Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Suwałkach i Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego - przygotowali na tę akcję przywieszki odblaskowe, tzn. łapki, z napisem „DAJ SYGNAŁ KIEROWCY”, nalepki odblaskowe z instrukcją naklejania, samozaciskowe opaski odblaskowe, ulotki „Nowe Prawo – Rowerzysta z prawej” oraz mobilne miasteczko, w którym odbywały się praktyczne zajęcia.

    Sprawą niezmiernie istotną jest edukacja dzieci w zakresie poruszania się na oznakowanym i nieoznakowanym skrzyżowaniu, drodze, ruchu kierowanym przez policjanta. Trzeba kierować ją głównie do klas I.

    W ramach audycji "Gość Radia5" nastąpiła prezentacja założeń akcji pod hasłem ,,Daj sygnał kierowcy”. Na pytanie redaktora: "Dlaczego to robimy?", Edyta Kimera – rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji, Arkadiusz Bobowicz – Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji i Aleksander Czuper – Główny specjalista ds. BRD WORD Suwałki, wyjaśniali słuchaczom, że edukację z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego należy zacząć od najmłodszych i ich rodziców. Pamiętajmy, że odblaski mogą uratować życie. Osoba używająca odblasków jest widoczna w światłach reflektorów z odległości 150- 300 metrów. Zaapelowano do mieszkańców, by zakładali kamizelki odblaskowe, kiedy sprawnym rowerem wyruszają w podróż. Poinformowano i zachęcono mieszkańców Suwałk, by przyszli na spotkania w celu doposażenia swoich pojazdów i przedmiotów w odblaski.

    Działania w ramach akcji "Daj sygnał kierowcy - Bezpieczna droga do szkoły" przeprowadzono w suwalskich szkołach podstawowych, kolejno w: SP nr 11, 2, 9, 6, 7, 10, 5, 4 i 3.

    Szkolenie, zajęcia teoretyczne i praktyczne oraz instruktaż naklejania odblasków dla dzieci, nauczycieli i rodziców prowadził asp. Tadeusz Korsakowski Komendy Miejskiej Policji w Suwałkach oraz mgr Aleksander Czuper - Główny specjalista ds. BRD WORD Suwałki. Aktywny udział był również praktykantów odbywających praktykę w Komedzie Miejskiej Policji. Mogli oni praktycznie zapoznać się, jak należy przygotować się do prowadzenia zajęć tego typu, na jakie problemy należy zwrócić uwagę oraz cieszyć się z efektów swojej pracy. Do najaktywniejszych należeli: Paulina Mackiewicz, Ewelina Grądzka, Roksana Maksimowicz, Maciej Baluta, Kamil Michałowski, Marcin Gładkowski i Marcin Sofiński. Za zaangażowanie w przeprowadzeniu akcji Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego ufundował każdemu kamizelkę odblaskową i kask rowerowy.

    Efektem wspólnych działań dyrekcji szkół, nauczycieli, Policji i WORD było przeszkolenie ponad tysiąca dzieci z klas pierwszych, które otrzymały dodatkowe łapki odblaskowe z napisem "DAJ SYGNAŁ KIEROWCY", naklejono ponad 1400 odblasków na rowery, hulajnogi, wózki dziecięce, kule, wózki inwalidzkie itp.

    Dla uczniów uczestniczących w szkoleniu na kartę rowerową lub posiadających kartę rowerową wręczono 8.500 ulotek ,,Nowe Prawo – Rowerzysta z prawej” oraz wręczono 458 rowerzystom samozaciskowych opasek odblaskowych "Włącz myślenie".

    Organizatorzy akcji serdeczne podziękowanie kierują pod adresem Radia5, Telewizji internetowej Suwalszczyzna TVS24, TVS , Gazety Współczesnej, Tygodnika Suwalskiego, Krajowej Rady BRD, Tygodnika Prawo Drogowe News, Portalu Edukacyjnego Wychowania Komunikacyjnego, suwalskiemu serwisowi informacyjnemu suwalki.info, za pomoc w organizacji i promowaniu zasad bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym. Wszyscy musimy zdać sobie sprawę, że ,,egzamin na drodze trwa każdego dnia”. Niestety, jeszcze zbyt dużo ludzi go nie zdaje.


Opracował:
Aleksander Czuper
Główny specjalista ds. BRD WORD SuwałkiFotorelacja z suwalskiej akcji


Polub Nas na Facebook-u :-)Dodaj komentarz
Kod weryfikujcy
Przepisz kod z obrazka:
Twoje imię(*):
Komentarz(*):
 


Wasze komentarze