Doświadczenia - Portal Edukacyjny - Wychowanie Komunikacyjne
Nauczyciele » Aktualności
Powiększ tekst:
Powiększ tekstPomniejsz tekst

Europejski Dzień bez samochodu 2012 w Suwałkach

01-10-2012, kategoria Aktualności - Porady

Europejski Dzień bez samochodu 2012 w Suwałkach    W tym roku Europejski Dzień bez Samochodu – 22 września 2012 r. - przebiegał w Suwałkach pod hasłem ,,Mądry Transport – Lepsze życie”.

    Głównym organizatorem był Urząd Miejski w Suwałkach. Do sprawnego przeprowadzenia imprezy włączył się Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Centrum Aktywności Społecznej ,,PRYZMAT”, Komenda Powiatowa Policji, Straż Miejska, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Suwałkach. Patronem medialnym było Radio 5 i Tygodnik Suwalski.

    W programie tegorocznego Dnia był przejazd rowerowy Suwalczan przez miasto: start z parkingu przy Kauflandzie – zakończenie w Parku Konstytucji 3 Maja.

W parku na uczestników czekało szereg atrakcji:
   - liczne konkursy z nagrodami
   - gry sprawnościowe i zabawy
   - pokaz pierwszej pomocy
   - autochodzik dla małych dzieci
   - rowerowy tor przeszkód.

    Dla czynnych uczestników Urząd Miasta ufundował ponad 200 lampek rowerowych oraz były darmowe przejazdy komunikacją miejską dla posiadaczy samochodów, po okazaniu dowodu rejestracyjnego.

    Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Suwałkach na torze przeszkód sprawdzał umiejętności techniczne prowadzenia roweru w różnych sytuacjach. Każdy uczestnik, który przejechał ten tor, otrzymał opaskę odblaskową ,,Włącz myślenie”. WORD również przeprowadził akcje na starcie: jedna dotyczyła ,,Bądź widoczny na drodze”, druga ,,Przejedź Suwałki zgodnie z przepisami”.

    Akcję tą wsparła Krajowa Rada BRD, która dostarczyła ulotki ,,Nowe prawo – Rowerzysta z prawej” oraz nalepki odblaskowe na rower, którą otrzymał każdy uczestnik.

    Tego dnia w Suwałkach na jednoślady przesiadło się kilkaset osób, w tym również organizatorzy i współorganizatorzy imprezy. Tak wielu rowerzystów w jednym miejscu w mieście jeszcze nie było. Zalety jazdy na rowerach wyliczali natomiast uczestnicy. Ich zdaniem, lepiej spalać kalorie niż paliwo w samochodzie. Oprócz ochrony przyrody, to przede wszystkim samo zdrowie. To okazja podniesienia wiedzy z zakresu bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym. W akcji po raz pierwszy wziął udział Suwalski Klub Turystyki Rowerowej PTTK "Czarna Hańcza", który chce zintegrować środowisko rowerzystów.


Opracował:
Aleksander Czuper
Główny specjalista ds. BRD WORD SuwałkiFotorelacja z przebiegu imprezyPolub Nas na Facebook-u :-)Dodaj komentarz
Kod weryfikujcy
Przepisz kod z obrazka:
Twoje imię(*):
Komentarz(*):
 


Wasze komentarze