Doświadczenia - Portal Edukacyjny - Wychowanie Komunikacyjne
Nauczyciele » Aktualności
Powiększ tekst:
Powiększ tekstPomniejsz tekst

Warszawa: Samochodówka z Jana Pawła II partnerem Kampanii Zarządu Dróg Miejskich „Czerwone-Stój, Zielone-Idź. To takie proste!”

18-09-2012, kategoria Aktualności - Porady

Warszawa: Samochodówka z Jana Pawła II partnerem Kampanii
Zarządu Dróg Miejskich „Czerwone-Stój, Zielone-Idź. To takie proste!”    1 września br. przed Hotelem Europejskim w Warszawie miało miejsce drugie wydarzenie plenerowe poświęcone bezpieczeństwu pieszych na stołecznych drogach w ramach kampanii „Czerwone-Stój, Zielone-Idź. To takie proste!”.

    Kampania ta jest prowadzona w ramach programu Organizacji Narodów Zjednoczonych „Dekada Działań na Rzecz Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego 2011-2020" (Decade of Action for Road Safety), a jej celem jest ustabilizowanie, a następnie zmniejszenie liczby śmiertelnych wypadków na drogach w skali globalnej.

    Samochodówka z ul. Jana Pawła II w Warszawie wzięła czynny udział w tej imprezie. Uczniowie Technikum Samochodowego odgrywali postaci "ludka" czerwonego i zielonego na dwóch scenach przygotowanych przez Zarząd Dróg Miejskich imitujących sygnalizator S-5. Inscenizacja miała za zadanie uzmysłowić wszystkim - a może nawet przede wszystkim dorosłym, że nie należy ignorować sygnalizacji świetlnej. Każdy pieszy powinien zapamiętać i wziąć sobie do serca, że aby czuć się bezpiecznie na przejściu przez jezdnię, musi na nie wejść na zielonym świetle. Niech nie wchodzi na nie, kiedy zielona lampka zaczyna migać, a na czerwonym świetle pieszy powinien stać przed przejściem. Przed przekroczeniem jezdni przez pasy bez sygnalizatora powinien się upewnić, czy nic nie jedzie z lewej i prawej jezdni. Dopiero, kiedy droga będzie wolna, może ruszyć na drugą stronę.

    Wydawać by się mogło, że tych zaledwie kilka rad zna każdy z nas, a jednak stołeczne statystyki zatrważają. W 2011 roku zginęło 56 pieszych, co stanowi 62% wszystkich ofiar śmiertelnych wypadków drogowych w Warszawie. Aż 54% wypadków z pieszymi miało miejsce na wyznaczonych przejściach, a więc w miejscach, które są wskazane pieszemu do przekraczania jezdni, gdzie przysługuje mu szczególna ochrona. 129 wypadków najechania na pieszego miało miejsce na przejściach z sygnalizacją świetlną, co stanowi 26% wszystkich wypadków z pieszymi. Pieszy także nie jest bez winy: blisko 160 wypadków spowodowali piesi wchodząc na przejście na czerwonym świetle, przechodząc jezdnię w niedozwolonym miejscu.

    Bezpieczeństwo ruchu drogowego jest jednym z priorytetów samochodówki z Jana Pawła, dlatego szkoła wzięła czynny udział w kampanii „Czerwone-Stój, Zielone-Idź. To takie proste!”. Z racji realizacji zobowiązań wynikających z przystąpienia ZSSiL Nr 2 w 2009 roku do Europejskiej Karty Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, a także profilu kształcenia szkoły, bezpieczeństwo użytkowników dróg – szczególnie tych najmłodszych – jest dla nas bardzo ważne. Doceniając zaangażowanie Zespołu Szkół Samochodowych i Licealnych Nr 2 w wyżej wymienioną kampanię, rzecznik prasowy ZDM p. Adam Sobieraj przesłał na ręce pani wicedyrektor Barbary Oleksiewicz podziękowanie za czynny udział młodzieży, która wzięła udział w projekcie „Czerwone-Stój, Zielone-Idź. To takie proste!” mimo, że był on realizowany w ostatnie dni wakacji.

    Pamiętajmy zatem: uważajmy na siebie na drodze i dbajmy o swoje bezpieczeństwo!


Polub Nas na Facebook-u :-)Dodaj komentarz
Kod weryfikujcy
Przepisz kod z obrazka:
Twoje imię(*):
Komentarz(*):
 


Wasze komentarze