Doświadczenia - Portal Edukacyjny - Wychowanie Komunikacyjne
Nauczyciele » Aktualności
Powiększ tekst:
Powiększ tekstPomniejsz tekst

O bezpieczeństwie drogowym na IV Dożynkach w powiecie sejneńskim

10-09-2012, kategoria Aktualności - Porady

O bezpieczeństwie drogowym na IV Dożynkach w powiecie sejneńskim    Święto Plonów to wspaniałe miejsce, by uhonorować trud pracy rolnika, a jednocześnie przedstawić rolnikowi i mieszkańcom propozycje dotyczące nowoczesnej gospodarki rolnej oraz zaprezentować swoje produkty. Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Suwałkach, wystawiając swój punkt konsultacyjno-informacyjny, promował bezpieczne zachowanie uczestników ruchu drogowego pod hasłem "Egzamin na drodze trwa każdego dnia”.

    Uczestnicy dożynek mogli skorzystać z symulatora zderzeń. To urządzenie pozwala poczuć, co dzieje się z ciałem kierowcy, kiedy jego samochód uderza w przeszkodę. Chociaż prędkość jest niewielka, to gwałtowne zatrzymanie działa na wyobraźnię.

    Dużym zainteresowaniem cieszyły się alkogogle, z wykorzystaniem których przeprowadzała standardowe testy na trzeźwość nadkom. Eliza Matelak. Polegają one na tym, że uczestnik ma w alkogoglach przejść po linii o długości 3 m w dwie strony, stawiając stopę za stopą. Slalom między pachołkami i rzut do kosza piłeczkami w alkogoglach prowadzili uczniowie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. St. Staszica w Sejnach.

    Alkogogle symulują zaburzenia, jakich doznaje przeciętna osoba po spożyciu alkoholu, a także po spożyciu narkotyków. Alkogogle udostępniano, by wyrobić w uczestnikach przeświadczenie, że jazda pod wpływem alkoholu grozi poważnymi obrażeniami i uświadomić ludziom, że alkohol wpływa na:
   - obniżenie koncentracji
   - spowolnienie czasu reakcji
   - nieumiejętność określenia kierunków
   - zniekształcenie widzianego obrazu
   - zmiany w ocenie odległości
   - zmniejszenie możliwości oceny sytuacji
   - podwójne widzenie
   - brak koordynacji mięśniowej.

    Pracownicy WORD dodatkowo wyposażyli w odblaski wózki dziecięce, inwalidzkie, rowery oraz rozdawane były ulotki o nowych przepisach ruchu drogowego dotyczące rowerzystów. Materiały te i odblaski dostarczyła Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

    Kontynuując akcję ,,POMÓŻ INNYM i SOBIE – POMÓŻ SOBIE i INNYM”, prowadzoną przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Suwałkach, dostarczono do wszystkich punktów handlowych oraz rozdawano uczestnikom dożynek ulotkę, w której zwrócono uwagę na to:
   - co robić – jak przeżyć atak serca, kiedy jesteśmy sami
   - umieszczenie w telefonie komórkowym hasła ICE
   - jak rozpoznawać wylew i jak ratować w przypadku wylewu krwi do mózgu
   - akcję pomocy kierowcy – KRZYŚ.

    Święto Plonów miało charakter festynu. Była część artystyczna, na którą złożyły się: konkurs na wieniec dożynkowy, występy lokalnych zespołów, wręczenie wyróżnień rolnikom powiatu sejneńskiego. Była też prezentacja produktów regionalnych i rękodzieła artystycznego oraz sprzętu rolniczego.

    Organizatorem Dożynek było Starostwo Powiatowe w Sejnach.

Opracował:
Aleksander Czuper
Główny Specjalista ds. BRDFotorelacja z rowerowych rajdów i spotkań


Polub Nas na Facebook-u :-)Dodaj komentarz
Kod weryfikujcy
Przepisz kod z obrazka:
Twoje imię(*):
Komentarz(*):
 


Wasze komentarze