Doświadczenia - Portal Edukacyjny - Wychowanie Komunikacyjne
Nauczyciele » Aktualności
Powiększ tekst:
Powiększ tekstPomniejsz tekst

„IX Akcja Krzyś – Suwałki 2012”. Propagowanie bezpiecznych i kulturalnych zachowań w ruchu drogowym

31-08-2012, kategoria Aktualności - Porady

„IX Akcja Krzyś – Suwałki 2012”.
Propagowanie bezpiecznych i kulturalnych zachowań w ruchu drogowym    W Suwałkach, w parafii pod wezwaniem Świętego Kazimierza Królewicza, pod koniec lipca br. odbył się festyn pt. „IX Akcja Krzyś - Suwałki 2012”.

    W latach poprzednich przedsięwzięcie poświęcone to było bezpieczeństwu na drogach, wodzie, bezpieczeństwu pieszych, kierowców jednośladów, bezpieczeństwu na przejazdach kolejowych. Inicjowano również działania związane z pozyskaniem cennego daru, jakim jest krew. Jedna z edycji przebiegła pod hasłem „Krew darem zdrowia i życia”

    W tym roku były propagowane działania związane z bezpiecznym i kulturalnym zachowaniem się kierowców na drogach pn. „Kultura słowa, gestu i czynu”. Koordynatorem był proboszcz parafii, ks. Lech Łuba.

    Firmy biorące udział w organizacji przygotowały bogaty program. Podczas siedmiu mszy zostały wygłoszone prelekcje przez przedstawicieli: Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Suwałkach, Komendy Miejskiej Policji, Straży Miejskiej, Służby Celnej, Zarządu Dróg i Zieleni, Pogotowia Ratunkowego, Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Suwałkach. Po każdej mszy odbyło się święcenie pojazdów. Była wystawa samochodów marki Fiat, tradycyjna grochówka dla wszystkich, konkursy z nagrodami, zabawy, pokazy sprzętu wojskowego, znakowanie rowerów. Była także możliwość honorowego oddania krwi.

    Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Suwałkach przygotował symulator zderzeń, rower prawidłowo wyposażony w elementy odblaskowe i światła wraz z manekinem ubranym w kamizelkę i kask. Wyposażył również w kamizelki odblaskowe motorowerzystów i motocyklistów grupy „Dziawer Motocykle”, uczestniczących w festynie.

    Matki z wózkami i rowerzyści mieli okazję swoje pojazdy doposażyć w odblaski, które zafundowała Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i Fundacja Zapobiegania Wypadkom Drogowym. Przy tej okazji WORD w Suwałkach rozpoczął też kampanię społeczno-edukacyjną promującą postępowanie i przygotowanie się do sytuacji, które mogą nas spotkać nagle w czasie podróży. WORD wydał ulotkę pod hasłem „POMÓŻ INNYM I SOBIE- POMÓŻ SOBIE I INNYM” która poruszała cztery tematy:
- umieszczenia w telefonach komórkowych hasła ICE
- jak przeżyć atak serca, kiedy jesteś sam
- jak rozpoznać wylew
- piłeś-nie jedź, nie piłeś-ZOSTAŃ KRZYSIEM!

    Wydanie ulotki wsparły finansowo suwalskie firmy: PEC, PKS, PGK, PWiK, Fiat - Motozbyt, BS, TVS24 oraz Wydawnictwo Grupa IMAGE z Warszawy. Sponsorzy przekazali ponad 1000 ulotek swoim pracownikom, zaś na festynie rozdano ok. 2000 sztuk. Profesjonalnego instruktarzu i prawidłowego zapinania pasów uczyli pracownicy WORD obsługujący symulator zderzeń.

    W uroczystej mszy udział wzięli przedstawiciele władz na czele z Czesławem Renkiewiczem – Prezydentem Miasta Suwałki, parlamentarzyści - Bożena Kamińska i Jarosław Zieliński, służb mundurowych: Komendant Straży Miejskiej – Grzegorz Kosiński, Komendant Państwowej Straży Pożarnej - Dariusz Siwicki, Urzędu Celnego - Andrzej Pomian, WKU - Rajmund Sieros; współorganizatorów: Motozbytu Fiat – Dyrektor, Ryszard Makarewicz, Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Suwałkach – Krystyna Szczypień, Dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego - Henryk Stanisław Grabowski i wielu innych zaproszonych gości. Nie zabrakło miejscowych mediów – radia 5, Suwałki.info, TVS, TVS24, „Gazety Współczesnej” i „Tygodnika Suwalskiego”.

    Henryk Stanisław Grabowski, Dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Suwałkach, powiedział: „Kultura powinna być elementem szkolenia kierowców. Każdy młody uczestnik ruchu drogowego powinien poznać i stosować gesty oraz sygnały świadczące o wzajemnym szacunku i zrozumieniu intencji oraz zachowań innych. Wszyscy jesteśmy uczestnikami ruchu drogowego: piesi, rowerzyści, motocykliści, kierowcy. I wszyscy na tej wspólnej drodze popełniamy błędy, wynikające z nieuwagi, rozkojarzenia, czasem słabych, niedoskonałych umiejętności. Niestety, inne są przejawem lekceważenia, chamstwa, wręcz agresji. „Buraczanych” przepychanek i bezmyślnej brawury. Doświadczamy na co dzień; krew nam się burzy. A co robimy? Nic, albo zniecierpliwieni i zmęczeni odpowiadamy tym samym, niestety. Czy nie możemy kultury jazdy uczynić powszechną modą?”

    Przypomnijmy, iż instytucjami, które współorganizują „Akcję Krzyś”, od lat są m.in.: Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego, Urząd Miejski w Suwałkach, Straż Miejska, Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Komenda Miejska Policji w Suwałkach, Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Suwałkach, PUHM Motozbyt Filia nr 2 w Suwałkach, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Białystok, Wigierski Park Narodowy, Nadleśnictwo w Suwałkach, Centrum Krwiodawstwa w Suwałkach, Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Suwałkach, Areszt Śledczy w Suwałkach, Urząd Celny w Suwałkach, 14 Dywizji Artylerii Ppanc. Im. Marszałka J. Piłsudskiego, Dziwer Motocykle, Zarząd Dróg i Zieleni w Suwałkach oraz wiele innych osób i instytucji prywatnych, którym sprawy bezpieczeństwa nie tylko w ruchu drogowym nie są obojętne.

    Wszyscy uczestnicy byli pełni humoru, aktywni w dotarciu do każdego stanowiska, jakie przygotowali organizatorzy. Były podziękowania i deklaracje, że wiedzę, jaką zdobyli w trakcie festynu, będą przekazywać swoim najbliższym.


   Opracował:
   Gł. Specjalista ds. BRD
   Aleksander CzuperFotorelacja z przebiegu imprezy


Polub Nas na Facebook-u :-)Dodaj komentarz
Kod weryfikujcy
Przepisz kod z obrazka:
Twoje imię(*):
Komentarz(*):
 


Wasze komentarze