Doświadczenia - Portal Edukacyjny - Wychowanie Komunikacyjne
Nauczyciele » Aktualności
Powiększ tekst:
Powiększ tekstPomniejsz tekst

Jazda rowerem po przejściu dla pieszych – wybrane aspekty

22-08-2012, kategoria Aktualności - Policja Radzi - Porady

Jazda rowerem po przejściu dla pieszych
– wybrane aspekty



    Rowerzyści wywołują wiele kontrowersji. Z jednej strony, nie tylko ekolodzy są zdania, że warto i trzeba jak najczęściej korzystać z roweru jako środka lokomocji. Bo nie niszczy naturalnego środowiska człowieka, pozwala poprawić kondycję, jest mało kosztowny i niekłopotliwy. Z drugiej jednak strony, coraz więcej pieszych i kierujących pojazdami silnikowymi traktuje rowerzystów jak prawdziwy dopust boży. Dlaczego? Bo łamią przepisy, nie liczą się z innymi, stanowią zagrożenie, a w dodatku powszechnie, choć niewłaściwie, interpretują obowiązujące prawo wyłącznie na swoją korzyść. Jedną z takich sytuacji jest przekonanie, że przejazd dla rowerów to to samo, co przejście dla pieszych, więc masowo, często wymuszając pierwszeństwo, jeżdżą sobie po pasach przeznaczonych tylko dla osób poruszających się na własnych nogach.

O skomentowanie takiego zachowania poprosiliśmy Mariusza Wasiaka, Głównego Specjalistę

w Biurze Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji:


    Obowiązujące przepisy zabraniają jazdy wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych i ów zakaz dotyczy wszystkich kierujących pojazdami – patrz art. 26 ust. 3 pkt 3 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Prd - Dz. U. z 2005 r. Nr 108, poz. 908, z późn. zm.). A zatem, skoro obowiązuje zakaz jazdy po przejściu dla pieszych, jest logiczne, że nie ma regulacji określających, jak ma zachować się rowerzysta na przejściu dla pieszych – nie powinien on się w ogóle znaleźć na tym przejściu.

    Ustawodawca dopuścił wprawdzie możliwość jazdy rowerem po chodniku lub drodze dla pieszych (art. 33 ust. 5 Prd), lecz jednocześnie określił warunki korzystania z tych miejsc. Należy jednak podkreślić, że chodnik lub droga dla pieszych to nie to samo, co przejście dla pieszych. A więc także w przypadkach, w których rowerzyści mogą korzystać z chodnika (drogi dla pieszych), w razie napotkania przejścia dla pieszych powinni zejść z roweru i pokonać to przejście prowadząc rower. Formalnie dotyczy to również opiekuna (opiekunów) kierującego rowerem dziecka w wieku do lat 10, które jest uznane za pieszego – takie dziecko nie ma obowiązku zsiadać z roweru na przejściu dla pieszych.


    Za jazdę rowerem wzdłuż po przejściu dla pieszych w taryfikatorze mandatów karnych przewiduje się mandat w wysokości 100 zł (patrz poz. 78 tabeli B w załączniku do rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 24 listopada 2003 r. w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń (Dz. U. Nr 208, poz. 2023, z późn. zm.).


Mariusz Wasiak

Główny Specjalista

Biuro Ruchu Drogowego KG Policji




Polub Nas na Facebook-u :-)



Dodaj komentarz
Kod weryfikujcy
Przepisz kod z obrazka:
Twoje imię(*):
Komentarz(*):
 


Wasze komentarze