Doświadczenia - Portal Edukacyjny - Wychowanie Komunikacyjne
Nauczyciele » AktualnoÅ›ci
Powiększ tekst:
Powiększ tekstPomniejsz tekst

Jazda rowerem po przejściu dla pieszych – wybrane aspekty

22-08-2012, kategoria Aktualności - Policja Radzi - Porady

Jazda rowerem po przejściu dla pieszych
– wybrane aspekty



    RowerzyÅ›ci wywoÅ‚ujÄ… wiele kontrowersji. Z jednej strony, nie tylko ekolodzy sÄ… zdania, że warto i trzeba jak najczęściej korzystać z roweru jako Å›rodka lokomocji. Bo nie niszczy naturalnego Å›rodowiska czÅ‚owieka, pozwala poprawić kondycjÄ™, jest maÅ‚o kosztowny i niekÅ‚opotliwy. Z drugiej jednak strony, coraz wiÄ™cej pieszych i kierujÄ…cych pojazdami silnikowymi traktuje rowerzystów jak prawdziwy dopust boży. Dlaczego? Bo Å‚amiÄ… przepisy, nie liczÄ… siÄ™ z innymi, stanowiÄ… zagrożenie, a w dodatku powszechnie, choć niewÅ‚aÅ›ciwie, interpretujÄ… obowiÄ…zujÄ…ce prawo wyłącznie na swojÄ… korzyść. JednÄ… z takich sytuacji jest przekonanie, że przejazd dla rowerów to to samo, co przejÅ›cie dla pieszych, wiÄ™c masowo, czÄ™sto wymuszajÄ…c pierwszeÅ„stwo, jeżdżą sobie po pasach przeznaczonych tylko dla osób poruszajÄ…cych siÄ™ na wÅ‚asnych nogach.

O skomentowanie takiego zachowania poprosiliśmy Mariusza Wasiaka, Głównego Specjalistę

w Biurze Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji:


    ObowiÄ…zujÄ…ce przepisy zabraniajÄ… jazdy wzdÅ‚uż po chodniku lub przejÅ›ciu dla pieszych i ów zakaz dotyczy wszystkich kierujÄ…cych pojazdami – patrz art. 26 ust. 3 pkt 3 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Prd - Dz. U. z 2005 r. Nr 108, poz. 908, z późn. zm.). A zatem, skoro obowiÄ…zuje zakaz jazdy po przejÅ›ciu dla pieszych, jest logiczne, że nie ma regulacji okreÅ›lajÄ…cych, jak ma zachować siÄ™ rowerzysta na przejÅ›ciu dla pieszych – nie powinien on siÄ™ w ogóle znaleźć na tym przejÅ›ciu.

    Ustawodawca dopuÅ›ciÅ‚ wprawdzie możliwość jazdy rowerem po chodniku lub drodze dla pieszych (art. 33 ust. 5 Prd), lecz jednoczeÅ›nie okreÅ›liÅ‚ warunki korzystania z tych miejsc. Należy jednak podkreÅ›lić, że chodnik lub droga dla pieszych to nie to samo, co przejÅ›cie dla pieszych. A wiÄ™c także w przypadkach, w których rowerzyÅ›ci mogÄ… korzystać z chodnika (drogi dla pieszych), w razie napotkania przejÅ›cia dla pieszych powinni zejść z roweru i pokonać to przejÅ›cie prowadzÄ…c rower. Formalnie dotyczy to również opiekuna (opiekunów) kierujÄ…cego rowerem dziecka w wieku do lat 10, które jest uznane za pieszego – takie dziecko nie ma obowiÄ…zku zsiadać z roweru na przejÅ›ciu dla pieszych.


    Za jazdÄ™ rowerem wzdÅ‚uż po przejÅ›ciu dla pieszych w taryfikatorze mandatów karnych przewiduje siÄ™ mandat w wysokoÅ›ci 100 zÅ‚ (patrz poz. 78 tabeli B w załączniku do rozporzÄ…dzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 24 listopada 2003 r. w sprawie wysokoÅ›ci grzywien nakÅ‚adanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeÅ„ (Dz. U. Nr 208, poz. 2023, z późn. zm.).


Mariusz Wasiak

Główny Specjalista

Biuro Ruchu Drogowego KG Policji




Polub Nas na Facebook-u :-)



Dodaj komentarz
Kod weryfikuj¹cy
Przepisz kod z obrazka:
Twoje imiÄ™(*):
Komentarz(*):
 


Wasze komentarze