Doświadczenia - Portal Edukacyjny - Wychowanie Komunikacyjne
Nauczyciele » Aktualności
Powiększ tekst:
Powiększ tekstPomniejsz tekst

Wypożyczalnie rowerów w Warszawie

02-08-2012, kategoria Aktualności - Porady

Wypożyczalnie rowerów w Warszawie    Od początku sierpnia 2012 r. można w Warszawie wypożyczyć rower. Oficjalna inauguracja działania systemu wypożyczalni rowerowych Veturilo odbyła się 2 sierpnia, w samo południe, przy pomniku Mikołaja Kopernika (ul. Krakowskie Przedmieście), z udziałem władz miasta oraz Ryszarda Szurkowskiego, byłego mistrza świata w kolarstwie.

    W stolicy powstało 57 stacji, w których do dyspozycji mieszkańców i turystów jest 1000 pojazdów. Rowery systemu Veturilo będzie można wypożyczać do 30 listopada 2012 r. Wypożyczalnie wrócą na stołeczne ulice od wiosny 2013 r. Kolejnych 70 stacji zostanie uruchomionych w marcu przyszłego roku. Modułowe stojaki pojawią się wtedy w centrum miasta oraz na Pradze (m.in. przy Stadionie Narodowym, warszawskim ZOO i Teatrze Powszechnym). Łącznie od 2013 do 2016 roku na terenie Warszawy będzie działało 127 stacji rowerowych na 2100 rowerów.

    To bardzo dobre wiadomości dla obecnych i przyszłych miłośników pojazdów na dwóch kołach. Nasz lekki niepokój budzi tylko kwestia bezpieczeństwa rowerzystów. Coraz więcej prawnych przywilejów dla tych niechronionych użytkowników dróg sprawia, że są oni coraz bardziej „zachłanni” na drogową przestrzeń, a przepisy interpretują w zupełnie dowolny sposób. Przypominamy zatem np., że:

  • przejście dla pieszych to nie to samo, co przejazd dla rowerów – rowerzysta nie ma prawa po nim przejeżdżać, ale za to ma pierwszeństwo, gdy jest na przejeździe dla rowerów, chyba że właśnie na nim jest jeszcze przejście dla pieszych…
  • jeśli jest ścieżka dla rowerów, to nie wolno nam jechać po jezdni
  • dwa lub więcej rowerów, czyli inaczej niż „gęsiego”, może jechać obok siebie tylko w szczególnej sytuacji i gdy nie tamują one ruchu innych pojazdów
  • ku naszemu żalowi, kaski rowerowe nie są obowiązkowe, warto jednak stosować ten naprawdę ważny element ochrony rowerzysty.

    Itd., itp. Najlepiej będzie, jeśli zanim wsiądziesz na rower, przypomnisz sobie zasady obowiązujące w ruchu drogowym. Jeśli nie skończyłeś 18 lat, musisz mieć Kartę rowerową. A jeśli ten przepis Cię nie dotyczy, to i tak obowiązują cię wszystkie przepisy kodeksu drogowego, o czym łatwo zapomnieć. Tym bardziej, że przy braku systemu edukacji w zakresie wychowania komunikacyjnego, wielu z nas ani z domu, ani ze szkoły nie wynosi właściwych nawyków i znajomości przepisów ruchu drogowego. A to się bardzo przydaje.

Zatem szerokiej drogi, a właściwie ścieżki rowerowej w Warszawie!
Polub Nas na Facebook-u :-)Dodaj komentarz
Kod weryfikujcy
Przepisz kod z obrazka:
Twoje imię(*):
Komentarz(*):
 


Wasze komentarze