Doświadczenia - Portal Edukacyjny - Wychowanie Komunikacyjne
Nauczyciele » Aktualności
Powiększ tekst:
Powiększ tekstPomniejsz tekst

ŁÓDŹ: ROWEREM BEZPIECZNIE DO CELU

05-06-2012, kategoria Aktualności

ŁÓDŹ: ROWEREM BEZPIECZNIE DO CELU    2 czerwca 2012 roku na terenie Oddziału Prewencji Policji w Łodzi odbyła się łódzka inauguracja kampanii „Rowerem bezpiecznie do celu”, połączona z obchodami Niebieskiego Dnia Dziecka.

    Policjanci zorganizowali dla najmłodszych konkursy i zabawy m.in. w miasteczku ruchu drogowego i na torze przeszkód. Dzieci zapoznały się z pracą mundurowych, obejrzały pokazy tresury psów służbowych, pokazy techniki i taktyki interwencji, obejrzały sprzęt policyjny m.in. armatkę wodną, robota, policyjny śmigłowiec.

    Z danych Biura Ruchu Drogowego KGP wynika, że w 2011 roku rowerzyści uczestniczyli w 4 652 wypadkach drogowych, w których zginęło 329 osób, a rany odniosło 4 486 osób. Wśród ofiar największą grupę stanowili sami rowerzyści – 313 zabitych oraz 4 118 rannych.

    Na terenie woj. łódzkiego w 2011 roku odnotowano 4262 wypadki drogowe, w których zginęły 322 osoby, w tym co dziesiątą ofiara śmiertelną był rowerzysta ( 35 osób podczas gdy rok wcześniej 29). Połowa z wymienionych ofiar obrażenia odniosłam poza obszarem zabudowanym. Dwie trzecie z nich na drogach o największym natężeniu ruchu (na drogach krajowych i wojewódzkich).

    Pierwsze 4 miesiące bieżącego roku wskazują na wzrost zagrożenia rowerzystów, bowiem spośród nich zginęło 8 osób, dwa razy więcej niż w ub. roku. W okresie wiosenno-letnim wzrasta liczba osób poruszających się rowerami po polskich drogach, stąd kampania "Rowerem bezpiecznie do celu" prowadzona na terenie całego kraju od czerwca do końca sierpnia 2012 roku.

    Wychodząc naprzeciw zdiagnozowanym zagrożeniom dotyczącym tej kategorii niechronionych uczestników ruchu drogowego Ministerstwo Spraw Wewnętrznych oraz Komenda Główna Policji podjęły inicjatywę przeprowadzenia ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej oraz zmasowanych działań policyjnych pn. "Rowerem bezpiecznie do celu". Założono, iż wiodącym celem kampanii będzie promowanie bezpieczeństwa w ruchu drogowym rowerzystów, a w szczególności dzieci i młodzieży.

    Oddziaływanie edukacyjne kampanii powinno przyczynić się do podniesienia świadomości rowerzystów na temat zagrożeń, z którymi spotkają się na drogach oraz wyrobienia nawyku poszanowania przepisów prawa o ruchu drogowym. Jako priorytet uznano zwrócenie uwagi rowerzystom na fakt, że ich bezpieczeństwo w dużej mierze zależy od nich samych. Zależy nam na zdyscyplinowaniu rowerzystów do stosowania przez nich obowiązującego wyposażenia rowerów jak i elementów odblaskowych bez których są mało widoczni dla kierujących innymi pojazdami. Ważne, aby popularyzować rower jako środek transportu, rekreacji i sportu, przyczyniającego się do prawidłowego rozwoju oraz zdrowia dzieci i młodzieży. Istotnym elementem jest także podniesienie świadomości kierujących pojazdami silnikowymi o tym, że rowerzyści są pełnoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego.

W okresie wakacyjnym policjanci będą w szczególności: informować o właściwym wyposażeniu technicznym rowerów, prowadzić nasilone kontrole drogowe, a także sprawdzać posiadanie karty rowerowej.

Warto przypomnieć o elementach mających wpływ na bezpieczeństwo rowerzystów.

1. Rower jest pojazdem służącym do przewozu osób. Nie ma problemu, jeśli przewożone są nim drobne rzeczy. Zabrania się jednak przeładowania tego pojazdu w sposób utrudniający kierowanie nim. Niejednokrotnie policyjne kroniki wspominają o rowerzystach potrąconych z powodu nagłej zmiany kierunku jazdy/pasa ruchu. Często spowodowane jest to przeciążonym rowerem, np. kierownicą obładowaną zakupami lub przewożeniem zbyt ciężkich rzeczy, co uniemożliwia kontrolowaną w pełni jazdę.

2. Bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na bezpieczeństwo osób poruszających się rowerem jest ich widzialność (odpowiednio wczesne postrzeganie przez kierujących). Jeśli kierowca jedzie z prędkością 90 km/h, to w ciągu 1 sekundy pokonuje 25 metrów drogi. Nie ma szans na skuteczną reakcję w czasie złej widoczności, szczególnie po zmierzchu, podczas porannych mgieł czy opadów, jeśli jednak rower jest wyposażony we właściwe oświetlenie sytuacja radykalnie się poprawia. Tylko jeden dobry element odblaskowy, odbije światło z reflektorów samochodu tak ,że kierowca spostrzeże go z odległości 130-150 metrów, tj. 5 razy wcześniej, podczas gdy przy wymaganym zgodnie z prawem sprawnym oświetleniu roweru ta odległość podwaja się minimum dwukrotnie. Tych parę liczb nie pozostawia wątpliwości – właściwe oświetlenie roweru po zmierzchu ratuje życie.

3. 21 maja 2011 roku znowelizowane zostały przepisy regulujące zasady poruszania się rowerów po drogach. Rowerzysta:
- może jechać środkiem pasa ruchu na skrzyżowaniu i bezpośrednio przed nim, jeśli pas ten umożliwia opuszczenie skrzyżowania w więcej niż jednym kierunku

- jest uprawniony do wyprzedzania z prawej strony innych niż rower powoli jadących pojazdów

- ma pierwszeństwo w sytuacji poruszania się jezdnią na wprost, pasem ruchu dla rowerów lub inną częścią drogi przed kierującym, który skręca w drogę poprzeczną

- może jechać po jezdni obok innego rowerzysty lub motorowerzysty – jeśli nie zagraża to bezpieczeństwu ruchu i nie utrudnia poruszania się innym uczestnikom.

W ramach inauguracji kampanii „Rowerem bezpiecznie do celu” podobne imprezy dobyły się w większości miast powiatowych województwa łódzkiego.

    Bełchatowska policja, we współpracy z Urzędem Miasta Bełchatowa, w trosce o bezpieczeństwo najmłodszych uczestników ruchu drogowego, 2 czerwca 2012 roku przeprowadziła nieodpłatny egzamin na kartę rowerową i motorowerową. Była to doskonała okazja do poruszenia w lokalnych mediach tematu bezpieczeństwa rowerzystów w ruchu drogowym.

    Pabianiccy policjanci podczas Dni Pabianic 1 czerwca zabezpieczali XII Rajd Rowerowy o Puchar Prezydenta Miasta Pabianic i Starosty Pabianickiego. Z okazji Dnia Dziecka funkcjonariusze na terenie Konstantynowa Łódzkiego uczestniczyli w festynie edukacyjno-rozrywkowym. Dla dzieci i młodzieży, wraz z policyjną maskotką komisarzem Błyskiem, prowadzili konkursy i zabawy związane z tematyką ruchu drogowego. Całości towarzyszyły pokazy tresury psów policyjnych oraz sprzętu policyjnego.

    W Łowiczu 1 czerwca zorganizowano egzamin na kartę motorowerową. Policjanci podczas spotkania z amatorami jazdy jednośladem rozmawiali na temat bezpieczeństwa promując akcję „Rowerem bezpiecznie do celu”.

    W Rawie Mazowieckiej w ramach kampanii przeprowadzono spotkania z uczniami szkół podstawowych i gimnazjów.

    W Łęczycy w związku z akcją „Rowerem bezpiecznie do celu” policjanci w trakcie festynu z okazji „Dnia Dziecka” nagłaśniali założenia kampanii przez udostępnienie ulotek i plakatów. Tego dnia przeprowadzone zostały pogadanki na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowych z małym konkursem na koniec.

    1 czerwca w KPP w Brzezinach, w ramach dni otwartych dla uczniów, poruszono m.in tematykę bezpiecznego poruszania się rowerem. Zaplanowano również wizytę w sklepach oferujących do sprzedaży rowery i akcesoria rowerowe, celem zachęcenia sprzedawców do informowania klientów o założeniach kampanii (zachęcanie do kupowania akcesoriów rowerowych zwiększających widoczność i bezpieczeństwo rowerzystów). W kolejnych dniach czerwca odbędą się pogadanki w szkołach na temat m.in zasady bezpiecznego poruszania się rowerem.

    2 czerwca 2012 roku Wydział Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Pajęcznie, wspólnie z Cementownią Warta S.A. z Trębaczewa, przeprowadził inaugurację kampanii „Rowerem bezpiecznie do celu”. Zorganizowane zostało mini miasteczko ruchu drogowego dla dzieci. Każdy uczestnik otrzymał kamizelkę odblaskową, a ponadto rozlosowano kaski rowerowe chroniące głowę przed urazami.

    W Zduńskiej Woli, realizując założenia kampanii "Rowerem bezpiecznie do celu", policjanci spotkali się z najmłodszymi i ich rodzicami podczas powiatowych obchodów Dnia Dziecka w Wojsławicach. Podobnie w Koluszkach.

    Komenda Powiatowa Policji w Poddębicach w dniach 1 i 2 czerwca 2012 roku zrealizowała przedsięwzięcia prewencyjne uwzględniając także cele kampanii „Rowerem bezpiecznie do celu”. Mundurowi spotkali się przedszkolakami. Omówili m.in. zagadnienia dot. bezpiecznej jazdy na rowerze a w szczególności zdyscyplinowania młodych rowerzystów do stosowania przez nich obowiązującego wyposażenia rowerów jak i elementów odblaskowych.

Na terenie województwa trwają wzmożone kontrole rowerzystów, z naciskiem na aspekt edukacyjny.Polub Nas na Facebook-u :-)Dodaj komentarz
Kod weryfikujcy
Przepisz kod z obrazka:
Twoje imię(*):
Komentarz(*):
 


Wasze komentarze