Doświadczenia - Portal Edukacyjny - Wychowanie Komunikacyjne
Nauczyciele » Aktualności
Powiększ tekst:
Powiększ tekstPomniejsz tekst

Rozpoczęła się VIII edycja kampanii społecznej Bezpieczny przejazd – „Zatrzymaj się i żyj!”

28-05-2012, kategoria Aktualności - Porady

Rozpoczęła się VIII edycja kampanii społecznej Bezpieczny przejazd
– „Zatrzymaj się i żyj!”


    24 maja br. rozpoczęła się kolejna edycja kampanii Bezpieczny przejazd – „Zatrzymaj się i żyj!”. W Warszawie i 21 miastach Polski są organizowane briefingi i konferencje prasowe. Symulacje wypadku na przejazdach kolejowo-drogowych mają zwrócić uwagę na bezpieczeństwo i zagrożenia, których można uniknąć.

    Celem kampanii jest zmiana postawy społecznej, kształtowanie i utrwalanie bezpiecznych zachowań na przejazdach, a w konsekwencji zmniejszenie liczby wypadków.

    Nieostrożność kierowców powoduje około 98% wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych. Kierowcy nagminnie lekceważą znak STOP, sygnały świetlne, slalomem objeżdżają półrogatki lub przejeżdżają tuż pod zamykającymi się zaporami.

    Działania kierowane są do kierowców, rowerzystów i pieszych, z uwzględnieniem podziału na osoby dorosłe oraz dzieci, a także do mediów, firm i instytucji.

    Informacje o kampanii Bezpieczny przejazd – „Zatrzymaj się i żyj!” będą przekazywane za pomocą bilbordów, spotów telewizyjnych i radiowych, ”jeżdżących” banerów na samochodach, ulotek i plakatów informacyjnych adresowanych do dzieci i dorosłych, materiałów promocyjnych, w tym zeszytów edukacyjnych. Będą spotkania na przejazdach, w szkołach, na festynach i piknikach, rajdach. Udział w audycjach radiowych i telewizyjnych, debatach o bezpieczeństwie będą uzupełniały i wzmacniały przekaz kampanii.

    Hasło kampanii „Zatrzymaj się i żyj!” jest niezmienne od kilku lat: Odwołuje się do emocji odbiorców kampanii, zwraca uwagę na problem wypadków na przejazdach.

    Kampania trwa od 2005 roku. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A pierwsze cztery edycje realizowały w miesiącach letnich. Od 2009 roku kampania jest całoroczna.

    Kampania w innych krajach. Ponad 50 krajów prowadzi działania propagujące zachowanie bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych m.in. w ramach projektu ILCAD (International Level Crossing Awareness Day – Międzynarodowy Dzień Bezpieczeństwa na Przejazdach Kolejowo-Drogowych).

    Informacje o przejazdach kolejowo-drogowych. Sposób zabezpieczenia przejazdów reguluje Rozporządzenie nr 144 Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 26 lutego 1996 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać skrzyżowania linii kolejowych z drogami publicznymi i ich usytuowanie.

Bezpieczeństwo na przejazdach jest zapewnione:

  • na przejazdach kategorii A przez pracowników kolei strzegących przejazd oraz poprzez urządzenia na przejeździe i znaki drogowe,

  • na przejazdach kategorii B przez urządzenia zabezpieczenia ruchu na przejeździe (rogatki oraz sygnalizacja świetlna i dźwiękowa) i znaki drogowe

  • na przejazdach kategorii C przez urządzenia zabezpieczenia ruchu na przejeździe (sygnalizacja świetlna i dźwiękowa) i znaki drogowe, na przejazdach kategorii D poprzez znaki drogowe.

Statystyka

W Polsce w 2011 r. doszło do 205 wypadków na przejazdach. Zginęły 32 osoby, 46 odniosło obrażenia, (w 2010 r. – 257 wypadków, 29 ofiar, 46 rannych).

W ciągu pierwszych czterech miesięcy 2012 r. było 67 kolizji na przejazdach. Zginęło 6 osób, 10 zostało rannych, (w 2011 r. – 64 kolizji, 7 ofiar, 12 rannych).


Spot VII edycji kampanii.
Fotorelacja z prezentacji wypadku na przejeździe kolejowym w Warszawie
Polub Nas na Facebook-u :-)Dodaj komentarz
Kod weryfikujcy
Przepisz kod z obrazka:
Twoje imię(*):
Komentarz(*):
 


Wasze komentarze