Doświadczenia - Portal Edukacyjny - Wychowanie Komunikacyjne
Nauczyciele » Aktualności
Powiększ tekst:
Powiększ tekstPomniejsz tekst

Bezpieczne zachowanie w ruchu drogowym

27-04-2012, kategoria Aktualności - Porady

Bezpieczne zachowanie w ruchu drogowym

- rozmowa z dr. hab. Adamem Tarnowskim, Kierownikiem Zakładu Psychologii Lotniczej Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej- Jaki jest średni czas reakcji kierowcy?
Można powiedzieć, że około pół sekundy, ale jest to odpowiedź nieprecyzyjna. W rzeczywistości czas reakcji zależy od bardzo wielu czynników, zarówno związanych z kierowcą, jak i samym bodźcem. Zasadnicze znaczenie dla kierowcy ma jednak nie czas reakcji, ale umiejętność przewidywania zdarzeń na drodze.

- Co może wpływać na czas reakcji u kierowcy?
Najszybciej reagujemy na zdarzenia, których się spodziewamy. Doświadczony kierowca wie, czego może oczekiwać w poszczególnych sytuacjach drogowych i dlatego potrafi szybko zareagować na zagrożenie, nawet, jeżeli jego refleks obiektywnie nie jest najlepszy.

- Jakie są zagrożenia płynące z opóźnionego czasu reakcji?
Opóźniony czas reakcji powoduje, że bardzo mało przestrzeni i czasu pozostaje na wykonanie właściwego manewru i przez to możemy "nie zdążyć" wykonać zadania.

- Czy są jakieś metody, dzięki którym możemy sprawić, że czas reakcji będzie szybszy?
Naturalnie. Najprostszą metodę jest dobry wypoczynek. Ponadto, możemy ćwiczyć swoją orientację, procesy pamięci przestrzennej i uwagi, które pozwolą nam lepiej przewidywać sytuacje drogowe i dzięki temu szybciej identyfikować zagrożenia i reagować na nie.

- Jak gry komputerowe, które pozwalają na ćwiczenie funkcji poznawczych, wpływają na czas reakcji?
Gry komputerowe rozwijają te funkcje naszego umysłu, dzięki którym nasz obraz sytuacji drogowej może być pełniejszy i bardziej adekwatny. Ułatwia nam to przewidywanie, a co za tym idzie, szybkie i prawidłowe reakcje.


Większe szanse podczas egzaminu na prawo jazdy
- Co może pomóc, a co przeszkodzić podczas zdawania egzaminu na prawo jazdy?
Tym, co przeszkadza, jest z pewnością szeroko rozumiany stres. Powoduje on nie tylko obniżenie naszej sprawności, ale również sprawia, że mamy trudności ze snem i należytym wypoczynkiem przed egzaminem. Zdecydowanie pomóc może przede wszystkim dobre przygotowanie. Im więcej mamy umiejętności, tym łatwiejsze będzie dla nas zdanie egzaminu, nawet pod wpływem silnego stresu. Należy zauważyć, że są to naczynia połączone. Większe umiejętności dają większą pewność siebie, co pozwala obniżyć stres i tym łatwiej jest poradzić sobie z egzaminem.

- Jakie istnieją ćwiczenia, które potencjalni kierowcy mogą wykonywać przed przystąpieniem do egzaminu praktycznego (oprócz jazd z instruktorem)?
Można w takiej sytuacji sięgnąć do gier i ćwiczeń zaprojektowanych w taki sposób, aby wspomagać koncentrację uwagi i ćwiczyć selektywność reakcji oraz rozwijać koordynację wzrokowo-ruchową.

- Dlaczego, pomimo zdanego egzaminu, warto ćwiczyć funkcje poznawcze?
Przede wszystkim dlatego, że upłynie jeszcze wiele czasu, zanim staniemy się doświadczonym kierowcą. Im sprawniejszy będzie nasz umysł, tym lepiej będziemy przyswajać nawyki. Ćwiczenia funkcji poznawczych pomogą nam też poprawić orientację w ruchu drogowym.

- Jakie cechy charakteryzują dobrego kierowcę?
Dobry kierowca charakteryzuje się przede wszystkim umiejętnością oceny własnych możliwości. Powinien mieć też dobrą orientację przestrzenną, koncentrację uwagi i refleks. Jednak szczególnie istotna jest umiejętność przewidywania na drodze, która zależy w dużym stopniu od wymienionych cech.


Efektywność ćwiczeń na przykładzie portalu www.szarakomórka.pl


- W jaki sposób ćwiczenie funkcji poznawczych może wpływać na bezpieczeństwo na drodze?
Ćwiczenie funkcji poznawczych sprawia, że nasz umysł lepiej buduje adekwatną ocenę sytuacji na drodze. Prawidłowa koncentracja umożliwia nam spostrzeganie najważniejszych elementów sytuacji. Pamięć, szczególnie przestrzenna, pozwala nam poskładać te elementy w spójną całość i przewidywać rozwój wydarzeń. Prawidłowa kontrola poznawcza umożliwi nam opanowanie niewłaściwych odruchów i poprawne podejmowanie decyzji.

- Co Pan sądzi na temat projektu SzaraKomórka.pl w kontekście ćwiczenia funkcji poznawczych?
Jest to ciekawa propozycja zarówno dla młodych kierowców, którzy nauczą się lepiej kontrolować swoje reakcje, jak i dla starszych, którym pomoże do późnego wieku utrzymać jasność myślenia i prawidłową orientację w sytuacjach codziennych oraz na drodze.

- Jaka jest skuteczność tego typu treningów?
Skuteczność tego typu treningów jest potwierdzona naukowo, szczególnie w obszarze rehabilitacji funkcji poznawczych.

- Czym się różnią gry i treningi, które oferuje nam portal SzaraKomórka.pl od zwykłych gier komputerowych?
Punktem wyjścia konstrukcji gier była teoria psychologiczna. Każde ćwiczenie było projektowane w celu ćwiczenia konkretnej funkcji, ważnej dla prawidłowego funkcjonowania umysłu kierowcy, szczególnie dla kandydatów na prawo jazdy i dla osób i kierowców w starszym wieku.

- Jakie inne korzyści może przynieść przystąpienie do specjalnego treningu dla kierowców, z którego możemy skorzystać dzięki portalowi SzaraKomórka.pl?
Będziemy po prostu sprawniej myśleć.Rozmawiała Bożenna ChlabiczPolub Nas na Facebook-u :-)

Dodaj komentarz
Kod weryfikujcy
Przepisz kod z obrazka:
Twoje imię(*):
Komentarz(*):
 


Wasze komentarze