Doświadczenia - Portal Edukacyjny - Wychowanie Komunikacyjne
Nauczyciele » Aktualności
Powiększ tekst:
Powiększ tekstPomniejsz tekst

Bezpieczeństwo Ruchu Drogowego to ŻYCIE - CHROŃ MŁODE ŻYCIE

01-03-2012, kategoria Aktualności - Porady

Bezpieczeństwo Ruchu Drogowego to ŻYCIE - CHROŃ MŁODE ŻYCIE"Nikt z nas nie zna zasięgu swego działania i tego, co daje ludziom”
A. Schweiteer


    Pod hasłem "Bezpieczeństwo Ruchu Drogowego to ŻYCIE - CHROŃ MŁODE ŻYCIE" 28 lutego br., w siedzibie WORD Suwałki, odbyło się spotkanie Czesława Renkiewicza - Prezydenta Suwałk i Henryka S. Grabowskiego - Dyrektora WORD, z dyrektorami szkół podstawowych z Suwałk.

    Celem spotkania była wymiana poglądów związanych z realizacją Wojewódzkiego programu poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego w placówkach oświatowych w Suwałkach, połączone z przekazaniem materiałów i pomocy dydaktycznych, które ułatwią realizację godzin wychowania komunikacyjnego, ze szczególnym naciskiem na przygotowanie młodzieży do zdobywania karty rowerowej oraz uczestnictwa w Ogólnopolskich Turniejach BRD.

    W spotkaniu uczestniczyli: Andrzej Raczyło, Dyrektor Suwalskiej Delegatury Kuratorium Oświaty, Ignacy Jasionowski, Zastępca Dyrektora WORD w Suwałkach, Jarosław Filipowicz, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Suwałki, Małgorzata Szyszkowska z Wydziału Oświaty, Wychowania i Sportu Urzędu Miejskiego, Marta Aleksa, Główny Specjalista ds. Szkoleń i Aleksander Czuper, Główny Specjalista ds. BRD oraz redaktorzy Tygodnika Suwalskiego, Gazety Współczesnej, Radia Białystok, Radia5, TVS Suwałki.

    "Z naszego rozeznania wynika, że zaledwie co trzeci uczeń ma kartę rowerową - powiedział Henryk Grabowski, Dyrektor WORD. - Około 80 procent uczniów objętych jest szkoleniem, z tego ponad 60 procent przystępuje do egzaminu na kartę rowerową, a tylko 34 procent uczniów ją uzyskuje. Taka sytuacja nie jest zadawalająca”.

    Chętnie wypożyczymy zainteresowanym szkołom mobilne miasteczko ruchu drogowego, które otrzymaliśmy z Krajowej Rady BRD.

    W wyniku dyskusji zgłoszono potrzebę przeszkolenia kilku nauczycieli do prowadzenia teoretycznych i praktycznych zajęć wychowania komunikacyjnego. Uznano, że w szkołach powinny zostać przewidziane godziny lekcyjne przeznaczone na indywidualne zajęcia doskonalenia techniki jazdy na rowerze. Więcej czasu szkoły muszą poświęcić na pedagogizację rodziców, którzy w większym stopniu powinni włączyć się do rozwiązania tego problemu, ponieważ na arkuszu zaliczeń ucznia ubiegającego się o kartę rowerową musi być złożony podpis rodziców lub opiekunów wyrażających zgodę na szkolenie, egzamin i wydanie karty rowerowej.

    Dyrektorzy placówek podziękowali Henrykowi Grabowskiemu, Dyrektorowi WORD w Suwałkach, za przekazanie pomocy dydaktycznych oraz za przygotowanie cyklu szkoleń dla nauczycieli. Jak trafnie sytuacje szkół odczytał WORD w Suwałkach, niech potwierdzi wypowiedź jednego z dyrektorów, uczestnika spotkania: "Trudno prowadzić zajęcia wychowania komunikacyjnego, jeśli w szkole nie mamy planszy ze znakami drogowymi. Poza tym zgodnie z programem nauczania, mają one odbywać się w ramach nauczania zintegrowanego, a później techniki. Taki system nie rozwiązuje problemu zdobywania kart rowerowych przez ucznia. Musimy szukać rozwiązań adekwatnych do potrzeb i pozyskiwać partnerów. Takim partnerem niewątpliwie jest od 10 lat WORD Suwałki”.

Przy WORD Suwałki powstanie również komisja ds. BRD.


Opracował:
Główny Specjalista ds. BRD
Aleksander Czuper

Fotorelacja z przebiegu SpotkaniaPolub Nas na Facebook-u :-)Dodaj komentarz
Kod weryfikujcy
Przepisz kod z obrazka:
Twoje imię(*):
Komentarz(*):
 


Wasze komentarze